Acil Kargo

Acil kargo sektöründe hızlı teslimat; iş gücü yetersizliği, kargo firmalarının yoğunluğu ve mesai saatlerinin kısıtlı olması gibi nedenlerle sekteye uğruyor. Online alışverişlerin ve yaşanan aksaklıkların artması, e-ticarette ve kargo firmalarında yoğunluğa neden oluyor. Özel günlerde bu yoğunluk ciddi oranda artış gösteriyor. Tüm bunların yanı sıra hafta sonu ve resmî tatillerde de teslimat yapılamadığından, tüketici talepleri ancak belirli gün ve saatlerde karşılanabiliyor.

Yaşanan bu sıkışıklık, acil kargo ve aynı gün teslimatı çoğu zaman olanaksız kılıyor. Aynı gün teslimat bekleyen müşterilerin, acil kargo konusunda bilmesi gerekenleri başlıklar halinde sıraladık.

Gelen Talebe Yetişemeyen İş Gücü Dengesi

Yılbaşı, Anneler Günü, Babalar Günü ve Efsane Cuma gibi özel günlerde, internet alışverişleri ile kargo sorunları doğru orantılı bir artış gösteriyor. Bu dönemlerde kargoların teslim edilmesi, günler hatta bazen haftalar sürdüğünden; acil kargo gönderiminden söz etmek dahi mümkün olmuyor. Bu aksaklığın tek nedeni olarak kargo firmalarını göstermek çok da doğru bir yaklaşım sayılmaz. Artan talebi karşılamaya yetmeyen iş gücü ve nitelikli çalışan eksikliği de kargoların hızlı teslim edilmesini zorlaştıran nedenlerden. Hal böyle olunca normal günlerde bile acil kargo gönderimi aynı gün içinde yapılamayabiliyor. Bir kargonun adrese teslim edilmesi genellikle 1-3 iş günü sürüyor. Fakat aynı gün, hatta tüketicinin ihtiyaçları doğrultusunda birkaç saatte kargo gönderimi yapmak, teknolojik ve pratik çözümler gerektiriyor.

Kargo Firmalarının Yoğunluğu

Tüketici taleplerinin artış gösterdiği dönemlerde şubelerde ve aktarma merkezlerinde çalışan ekibin birden çok işle ilgilenmesi ve kargo gönderiminde geçmiş yıllarda olduğu gibi kota sınırının olmaması yoğunluğun üst boyutlara taşınmasının nedenleri arasında sıralanabilir. Kota belirlenmemesi gönderici için olumlu kabul edilse de kargo firmaları ve alıcı açısından olumsuz sonuçlar doğuruyor. Kargo firmaları yetişemeyeceği bir yoğunluk içindeyken, alıcı günlerce kargo bekliyor.